Ste vedeli, da beseda calamaro – italijansko poimenovanje za lignje – ni povezana le z morjem, temveč tudi z zgodovino pisanja?
Etimologija besede »calamaro«
Beseda calamaro izhaja iz latinske besede calamarium, kar pomeni črnilnik. Ta izraz je povezan z latinsko besedo calamus, ki pomeni pero ali trstiko, uporabljeno za pisanje na pergament. Zakaj ta povezava? Ker lignji kot obliko obrambe izločajo črnilo – naravno, gosto snov, ki v vodi ustvari temen oblak in omogoča lignju pobeg pred plenilcem. Prav to črnilo je nekoč navdihovalo podobo prvih črnilnikov.
Črnilo iz globin morja
V antiki – predvsem v stari Grčiji in Rimu – so ljudje črnilo iz lignjev, znano kot sepija, pridobivali za pisanje in risanje. To črnilo so umetniki in pisarji uporabljali zaradi njegove trajne, rjavo-črne barve in obstojnosti, kar ga je naredilo izjemno cenjenega. Sepija je bila uporabljena tudi v zgodnjem slikarstvu in kaligrafiji.
Narava, ki piše zgodbo
Lignji so tako več kot le okusna morska jed – so tudi navdih za jezik, kulturo in umetnost. Njihovo naravno črnilo ni le obrambni mehanizem, temveč je pustilo sledi tudi v zgodovini človeškega ustvarjanja.
Naslednjič, ko boste na krožniku zagledali lignje ali ob obali opazili temno sled v vodi, si zapomnite: narava piše svojo zgodbo na svoj način – že tisočletja.